ILZE EGLE

Artist Statement

I work with oil, mixed media and acrylic, as well as drawing, illustration and photography. Currently I am working on series of large scale oil portraits, seeking to uncover the beauty and power of human emotions.

Most of my inspiration comes from nature including the human body. With my art, I capture moments and details, which show the fragility of the world. I wish to tell a story, by challenging the observer to pause and contemplate the given moment, emotions and relationship with the artwork, and to relate the emotions to their experience. To the unhurried eye, the more detailed, intricate levels of my work are revealed. My art comes from where I find myself emotionally and I like the idea of appreciating the whole universe in a small fragment, that a smallest particle can be the whole. I want to evoke the sense of wonder with my art.

Usually I start off with a vision, but in the process of creation, beautiful transformations happen. When they meet the vision, that’s when the magic happens. For me the final artwork is as important as the process and I believe that art can make a huge difference in this world, and I feel blessed to be a part of it.

BIO

I am a visual artist based in Latvia. I was born into a family of artists; my mother was a ceramic artist Mara Ranka, and my father a famous sculptor Indulis Ranka. I spent most of my childhood in their studios drawing on huge pieces of paper, and playing with the clay. I hold two Masters of Arts and a European Diploma in Cultural Project Management. I have spent one year living with nuns in a monastery in France and studied art in Italy.

I have participated in group and solo exhibitions since the Art School in 1990. But there have been periods in my life when I didn’t create much art, particularly during my time as an art manager and curator and when my children were small. Today I am a member of the Latvian Union of Artists and since 2016 I work as an artist, as well as teaching art.

Dzīvē svarīgākais 

Asociatīvais, subjektīvais, arī stāstošais, mūžam it kā nepabeigtais mākslas raksturs ir tas, kas man šķiet visvairāk pievilcīgs. Es varu teikt, ka nevis es esmu  izvēlējusies mākslu, bet māksla ir izvēlējusies mani, jo mākslā mana sajūta ir vispatiesākā un īstākā un gleznojot un zīmējot es jūtos dabiski. Turklāt šajā procesā ir kaut kas maģisks tas ir saistīts ar sapņošanu.

Esmu beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu, studijas papildinot Itālijā, un esmu Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Uzaugusi divu mākslinieku ģimenē – keramiķes un tēlnieka, un cik es sevi atceros, es vienmēr zīmēju, pat manas bērnības fotogrāfijās es zīmēju. Vecāki bija viltīgi, lai es daudz netraucētu mammai strādāt keramikas darbnīcā, un tētim ārā pie granīta monumentālajām skulptūrām, noklāja uz grīdas lielo vatmaņa loksni, kas bija trīsreiz lielāka par mani pašu, iedeva zīmuļu kasti un no manis bija miers uz ilgāku laiku. Šodien saku paldies viņiem, jo viņi man pavēra durvis uz mākslas pasaules burvību, iemācīja sapņot un dāvāt šos sapņus cilvēkiem. Droši vien no šiem pirmajiem lielajiem zīmējumiem, ko savā dzīvē radīju divu, trīs gadu vecumā manī vēl joprojām ir šī mīlestība uz lielām formām, uz monumentālismu. Pēdējos gadus esmu aizrāvusies ar ilustrāciju un radinu sevi pie mazām formām, kā arī pasniedzu mākslas nodarbības.

Maģisks ir brīdis pirms – īsu brīdi pirms. Prātā ir ideja, bet tad procesā paklausot rokai un sirdij, ļaujoties eksperimentiem, izaicinājumiem un uzdrīkstēšanās brīvībai, notiek tas neaprakstāmais radīšanas brīnums, un … es vairs nezinu cik laika pagājis, cik dienu, cik mēnešu… Bieži vien tas tiešām ir ilgs laiks, jo es strādāju lēnām, slāni pa slānim atklājot to, kam jāatklājas, skatoties pati jaunradītajā mākslas darbā kā brīnumā. Kā fantastiskā radīšanas brīnumā. Ir skaisti būt daļai no tā. Uztveru to kā lielu dāvanu.

Man ir bijuši dzīvē gadi, kad esmu bijusi prom no mākslas radīšanas procesa dažādos pārsvarā ar kultūru saistītos projektos līdz mirklim, kad gars un pat ķermenis prasa – vēlos zīmēt, gleznot un būt tajā visā iekšā! Un tā esmu atgriezusies šobrīd pilnībā, lai darbotos kā profesionāla māksliniece un baudītu šo procesu kā bērns priecājoties par krāsām un melnbaltām līnijām, lai stāstītu vizuālus stāstus un iepriecinātu ikvienu nesteidzīgu vērotāju, kurš kļūst par daļu no procesa.

Izstādēs piedalos kopš  pabeidzu Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu 1990. gadā. Esmu darbojusies arī kā izstāžu kuratore un piedalījusies starptautiskos un vietējos vizuālās mākslas projektos ar zīmējumiem, gleznām, ilustrācijām un fotogrāfijām Latvijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Velsā, Itālijā, Spānijā, Portugālē, Kanādā un Austrālijā