ILZE EGLE 

Artist Statement

I draw since I was half a year old. I love hand drawing and adore the magic of nuanced shades of gray. And when gray, black and white is too much for me, I paint and draw with color.  My art is a way of necessity for me and it comes from where I am emotionally.

I capture moments and details which show the fragility of the world, they tell a story and ask the observer to stop and appreciate nature, relationships, and life. By exploring details I reveal the whole universe in a small fragment. More detailed and intricate levels of my work reveal to an unhurried observer, who is bringing it to a whole new level with his or her observation. I have always had special love towards books and written history of humankind. And as an illustrator, I hold a passion for printed books, for the art of book design and illustration.

Drawing is a meditative process for me, where I feel most natural and real, where I can dream and search for answers to the most important questions. Associative, subjective, in a way narrative and eternally unfinished nature of drawing, is what interests me most. I could say that drawing has chosen me instead of I have chosen it.

When I create an artwork, I have a vision in my head, but then in the process of creation, I leave the space for transformation and variations. There is pure beauty in the process of creation. The real artwork obtains its final form while being created and is always a discovery for me. I believe that art makes a huge difference in this world.

BIO

I participate in group and solo exhibitions since art school back in 1990. But there have been years when I worked as a curator and did not create art that much. I hold two Masters of Arts (Art Academy of Latvia, 2013, and Latvian Academy of Culture, 2002) and the European Diploma in Cultural Project Management. Many years I have worked as an art manager and curator, but since 2016 I am a freelance artist and illustrator.

I have a passion for sourdough bread baking and I have created my own bread recipes of sourdough scalded black bread from coarsely ground rye flour leavened in wooden barrels with starter using method of long spontaneous fermentation for several days and baked on stone.

Dzīvē svarīgākais 

Asociatīvais, subjektīvais, savā ziņā arī stāstošais, mūžam it kā nepabeigtais, skičveidīgais zīmējuma raksturs ir tas, kas man šķiet visvairāk pievilcīgs. Nevis es esmu  izvēlējusies zīmēšanu, bet zīmēšana ir izvēlējusies mani. Ar zīmēšanu mana sajūta ir īsta un tajā es jūtos dabiski. Turklāt zīmēšanā ir kaut kas maģisks. Tā ir saistīta ar sapņošanu.

Esmu beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu, studijas papildinot Itālijā, un esmu Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Uzaugusi divu mākslinieku ģimenē un cik es sevi atceros, es vienmēr zīmēju, pat manas bērnības fotogrāfijās es zīmēju. Vecāki bija viltīgi, lai es daudz netraucētu mammai strādāt keramikas darbnīcā, un tētim ārā pie granīta monumentālajām skulptūrām, noklāja uz grīdas lielo vatmaņa loksni, kas bija trīsreiz lielāka par mani pašu, iedeva zīmuļu kasti un no manis bija miers uz ilgāku laiku. Šodien saku paldies viņiem, jo viņi man pavēra durvis uz mākslas pasaules burvību, iemācīja sapņot un dāvāt šos sapņus cilvēkiem. Droši vien no šiem pirmajiem lielajiem zīmējumiem, ko savā dzīvē radīju divu, trīs gadu vecumā manī vēl jo projām ir šī mīlestība uz lielām plaknēm, uz monumentālismu. Pēdējos gadus esmu aizrāvusies ar ilustrāciju, grāmatu un grafisko dizainu, un radinu sevi pie mazām formām.

Maģisks ir tas brīdis pirms es sāku zīmēt un man priekšā ir papīra loksne, kas ir gandrīz manā augumā, vairāk kā metru gara un plata un … es vairs nezinu cik laika pagājis, cik dienu, cik mēnešu… Bieži vien tas tiešām ir ilgs laiks, jo es zīmēju lēnām un slāni pa slānim atklājot to, kam jāatklājas, skatoties pati jaunradītajā mākslas darbā kā brīnumā. Kā fantastiskā radīšanas brīnumā. Mākslas radīšanas process ir liels brīnums un ir skaisti būt daļai no tā. Uztveru to kā lielu dāvanu.

Man ir bijuši dzīvē gadi, kad esmu bijusi prom no mākslas radīšanas procesa dažādos pārsvarā ar kultūru saistītos darbos līdz mirklim, kad gars un pat ķermenis prasa – vēlos zīmēt, gleznot un būt tajā visā iekšā! Un tā esmu atgriezusies šobrīd pilnībā, lai darbotos kā profesionāla māksliniece un baudītu šo procesu kā bērns priecājoties par krāsām un melnbaltām līnijām, lai stāstītu vizuālus stāstus un iepriecinātu ikvienu nesteidzīgu vērotāju. Un tā vērojot, lai turpinātu radīt kopā ar skatītāju.

Izstādēs piedalos kopš 1990. gada. Esmu darbojusies arī kā izstāžu kuratore un piedalījusies starptautiskos un vietējos vizuālās mākslas projektos ar zīmējumiem, gleznām, ilustrācijām un fotogrāfijām Latvijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Velsā, Itālijā, Spānijā, Portugālē, Kanādā un Austrālijā.